ZKUŠENOSTI
Zvolte oblast >>

Lékař radí


Novorozenecká žloutenka

Ico

Dobrý den, mám skoro 4týdenního syna, který má recidicující hyperbilirubinémii. Jsme stále sledováni,již jsme 2x absolvovali fototerapii v rámci nemocnice,syn má ale stále hodnoty bilirubinu v krvi na hranici svícení.Máme doma půjčený Biostimul SS01,tak jsem se chtěla zeptat, zda je možné ho v podpoře odbourávání bilirubinu využít a jak ho dávkovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Novorozenecká žloutenka je projevem zvýšené hladiny žlutého krevního barviva –bilirubinu. Vzniká zvýšeným rozpadem červených krvinek (erytrocytů) dítěte. Bilirubin je běžně odbouráván játry, protože játra novorozence však nepracují tak dokonale a celý metabolický systém teprve dozrává, bilirubin se vylučuje pomaleji a hromadí se, což se projeví v krvi i na kůži novorozence. Žloutenka obvykle sama odezní do několika dní po porodu. Někdy se žloutenka objeví už během prvního dne po porodu a může trvat déle než obvykle, i několik týdnů. Pak bývá její častou příčinou rozdíl mezi krevními skupinami matky a dítěte. Dalšími příčinami mohou být nízká porodní hmotnost, nezralost, infekce, nedostatek kyslíku pro plod před nebo během porodu, rozdílnost krevních skupin či podskupin a tzv. Rh-faktoru matky a dítěte. Právě uvedené faktory jsou pravidelně nebo velmi často provázeny novorozeneckou žloutenkou.
Nejčastější metodou léčby novorozenecké žloutenky je léčba modrým světlem (nebo jiným viditelným světlem). Modré světlo urychluje odbourávání bilirubinu a tím urychluje ústup novorozenecké žloutenky.
Systémy Biostimul využívají tzv. metody Fotonyx, která využívá specificky modifikovaného polarizovaného viditelného světla. Výhodou těchto systémů je právě použití úzkého spektra viditelného světla, což zvyšuje účinnost léčby, bezpečnost aplikace bez jakýchkoli nežádoucích účinků. Červená varianta však v tomto případě bohužel nepomůže.
Systémy Biostimul existují ale také v modré modifikaci – Biostimul BS 102 Color therapy. Modrá modifikace by v tomto případě byla nejvhodnější.
Mobilita přístroje umožňuje aplikaci v domácích podmínkách a zajišťuje maximální komfort při aplikaci.
Aplikaci v tomto případě je vhodné provádět alespoň dvakrát denně pomalým pohybem po celé ploše těla, po dobu 20 minut, v blízkosti očí při zavřených očích.
Přeji pevné zdraví a pohodu Vám a Vašemu miminku a brzkou úlevu od potíží. V případě jakýchkoli dotazů se na mne kdykoli obraťte.